Na području općine Vrbnik nalazi se 17 kulturnih dobara. 5 dobara pripadaju kategoriji kulturno-povijesna cjelina, 3 dobra pripadaju kategoriji sakralna graditeljska baština, 3 dobra pripadaju kategoriji sakralni/religijski predmeti, 2 dobra pripadaju kategoriji etnografska građa, 1 dobro pripada kategoriji knjižnična građa, 1 dobro pripada kategoriji sakralno-profana graditeljska baština, 1 dobro pripada kategoriji profana graditeljska baština, a 1 dobro pripada kategoriji arheološka baština.
Sva dobra općine Vrbnik:
- Arheološka zona Kostrilj Crkva sv. Ivana KrstiteljaCrkva sv. JurjaEtnozona MisućajnicaEtnozona Paprata – RisikaEtnozona Risika – Dolinje SeloInventar crkve Uznesenja MarijinaKip “Bogorodice s Djetetom”Knjižnica obitelji VitezićKompleks župne crkve Uznesenja MarijinaKulturno-povijesna cjelina naselja VrbnikaNekadašnja crkva sv. NedjeljeOltar sv. Ivana Krstitelja u crkvi sv. Ivana KrstiteljaRuralna cjelina Risika – GlavicaStambeni objekt s gospodarskim okolišemSuknjaZbirka etnografskih predmeta
Arheološka zona Kostrilj
Prapovijesna gradina situirana na uzvisini sjeverno od današnjeg Vrbnika. Gradina je istraživana početkom sredinom 20. stoljeća od strane V. Mirosavljevića. Nađeni su obrambeni prstenasti zidovi sa sjeverne strane nalazišta, kao i tragovi stambene arhitekture, uz ostali sitni materijal. Prema svemu radi se o brončanodobnom lokalitetu, moguće najvažnijoj gradini u Vrbničkom području .
Lokacija: Vrbnik
Klasifikacija: arheološka baština
Vrijeme nastanka: 12 st.p.n.e.
Oznaka kulturnog dobra: Z-2931
Vrsta: nepokretno kulturno dobro – kulturno – povijesna cjelina
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Crkva sv. Ivana Krstitelja
Crkva sv. Ivana Krstitelja, zaštitnika grada Vrbnika smještena je izvan prostora nekadašnjih gradskih zidina, podno glavnog prilaza gradu. Jednobrodnoj crkvi prigrađeni su pravokutno svetište na začelju i trijem ispred pročelja. Lađa današnje crkve izgrađena je 1323. godine, dok je svetište prigrađeno početkom XVII. stoljeća. Svetište je svođeno križno-rebrastim svodom.
Lokacija: Vrbnik
Klasifikacija: sakralna graditeljska baština
Vrijeme nastanka: 1323. god.
Oznaka kulturnog dobra: Z-166
Vrsta: nepokretno kulturno dobro – pojedinačno
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Povratak na vrh [adrotate group=”1″]
Crkva sv. Jurja
Crkva sv. Jurja smještena je na sjevernoj strani istoimene uvale pokraj Vrbnika. Ruševna je i bez krovišta još od polovice XIX. stoljeća. Pripada, na otoku Krku, a i šire, vrlo rasprostranjenom tipu malih jednobrodnih crkvi s polukružnom opisanom apsidom. Građena je relativno uslojenim priklesanim lomljencem. Sačuvan je pokrov apside od škrila. U unutrašnjosti su sačuvani skromni ostaci zidnih oslika i grafita.
Lokacija: Vrbnik
Klasifikacija: sakralna graditeljska baština
Vrijeme nastanka: 12. god.
Oznaka kulturnog dobra: Z-136
Vrsta: nepokretno kulturno dobro – pojedinačno
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Etnozona Misućajnica
Lokalitet Misučajnica prema terminologiji, tlocrtnoj dispoziciji i funkcioniranju prostora kontinuira gospodarstvo predslavenskog razdoblja na otoku Krku, štoviše i šireg paleomediteranskog kulturnog područja. Građevinske odlike prvenstveno stočarskih ali i ratarskih objekata ove lokacije, odnosno kamene i zidane u suho mošune i margari za zaklon, mužnju i strižu ovaca, neposredan okoliš s lokvom za napajanje blaga, te ratarsko-gospodarski objekti za vršenje žita, guvna – prezentiraju jednu od stotinjak gospodarskih lokacija – stanova na području vrbenskog krasa, te jedan od više stotina njih na srednjovjekovnom području između današnjeg Vrbnika, Punta i Baške.
Lokacija: Vrbnik
Klasifikacija: kulturno-povijesna cjelina
Oznaka kulturnog dobra: RRI-0398-1976.
Vrsta: nepokretno kulturno dobro – kulturno – povijesna cjelina
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Etnozona Paprata – Risika
Etnozona Paprata obuhvaća naselje Paprata s užim i širim poljoprivrednim okolišem. Kontinuitet zone predviđa se od vremena naseljenja Hrvata na otok, čemu u prilog govori predaja o arhitektonskim nalazima u neposrednoj blizini naselja, utvrdi Gradec. Pretpostavlja se da su pozicija i život naselja neposredno vezani uz najstarija sijela krčkih knezova, primjerice Frankopana. Većinu objekata u naselju čine kamene katnice, pačetvorinastog tlocrta, dvostrešnog krovišta prekrivenog kanalicama, organiziranih u zbijenom nizu ili u grupama okućnica.
Lokacija: Risika
Klasifikacija: kulturno-povijesna cjelina
Vrijeme nastanka: 18. st. do 19. st.
Oznaka kulturnog dobra: RRI-0396-1976.
Vrsta: nepokretno kulturno dobro – kulturno – povijesna cjelina
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Tražite smještaj? >>>Provjerite ponudu i rezervirajte odmah!
Pogodnost za više od 100.000 putnika >>>Za 9,95 eura mjesečno ovim javnim prijevozom neograničeno po cijeloj Hrvatskoj
Etnozona Risika – Dolinje Selo
Etnozonu Risika čini ruralna cjelina Dolinje Selo s okolišem, a predstavlja dio skupa zaseočnih cjelina Risike. Naselje je osnovano u 13. st., ili prije, a prema prostornoj situaciji, i imenu, ono upućuje na najranija naselja osnovana po dolasku Hrvata na Krk. Mala tlocrtna površina objekata upućuje na postanak u 18. st. i ranije. Osobitost naselja čini veći broj gospodarskih objekata pokrivenih biljem, u naselju, i uz rub, što naselje definira tipičnom ruralnom cjelinom krčkog kulturnog prostora. Zbijenost naselja u situaciji osobito pregledne poljoprivredne zone, daje mu (kao i cijeloj zoni) značaj jedne od etnografskih zona otoka Krka, verbenskog kaštela.
Lokacija: Risika
Klasifikacija: kulturno-povijesna cjelina
Vrijeme nastanka: 13. st.
Oznaka kulturnog dobra: RRI-0379-1975.
Vrsta: nepokretno kulturno dobro – kulturno – povijesna cjelina
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Inventar crkve Uznesenja Marijina
Inventar crkve obuhvaća niz vrijednih umjetnina od XIV do XIX st. Ističu se pozlaćeni glavni oltar,1601., oltar sv. Marije Ružarice s reljefnom oltarnom palom BDM s Djetetom i donatorima, XVII st., predela glavnog oltara s prikazom Posljednje večere, XVI st., , triptih mletačke škole s prikazom BDM s Djetetom, kamene ploče s glagoljskim natpisima, venecijansko liturgijsko posuđe, dva iluminirana misla, jedan iz 1456., drugi 1462. godine. Inventar broji ukupno 49 komada.
Lokacija: Vrbnik
Klasifikacija: sakralni/religijski predmeti
Oznaka kulturnog dobra: R-157
Vrsta: pokretno kulturno dobro – zbirka
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Kip “Bogorodice s Djetetom”
Stojeći lik Bogorodice s Djetetom u naručju, drvo, rezbareno, polikromirano, pozlaćeno, 1110 x 40 x 30 cm, XV st. Oslonivši Dijete o lijevi bok, iskoračivši desnom nogom, tijelo povija u obliku slova S. Kretnja desne podignute ruke ispružena dlana, spojena palca i kažiprsta, naslućuje da je izvorno nešto držala. Odjevena je u dugu haljinu, zaogrnuta maforionom čiji krajevi se nabirući sprijeda sastaju u pregibu lakta lijeve ruke tvoreći udobno Djetetovo sjedište. Dijete uspravno sjedi, odjeveno je u dugu haljinicu u pasu stegnutu vrpcom, bosih nožica. U lijevoj ruci nosi kuglu, a desnom podignutom blagoslivlja.
Lokacija: Vrbnik
Klasifikacija: sakralni/religijski predmeti
Oznaka kulturnog dobra: Z-1512
Vrsta: pokretno kulturno dobro – pojedinačno
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Knjižnica obitelji Vitezić
Biblioteka Vitezić zbirka je knjiga, periodike, arhivske građe i diploma koju su sakupila i krajem 19. st. rodnom Vrbniku darovala braća Ivan, krčki biskup, i Dinko Vitezić, odvjetnik i narodni zastupnik.
Lokacija: Vrbnik
Klasifikacija: knjižnična građa
Vrijeme nastanka: 16. st. do 19. st.
Oznaka kulturnog dobra: Z-6749
Vrsta: pokretno kulturno dobro – zbirka
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Kompleks župne crkve Uznesenja Marijina
Župna crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije u Vrbniku prvi se put spominje 1325. g. u statutu bratovštine sv. Ivana Krstitelja, ali nedvojbeno je starijeg postanka.
Izvorna je bila orijentirana u smjeru istok-zapad. Sjeverno od ove nalazila se crkva sv. Ivana Evanđelista s krstionicom, crkva sv. Luke i crkva Porođenja Marijina, izgrađena 1505.g., koja je i jedina ostala očuvana nakon kasnijih pregradnji. Tijekom 16. st. uz staro svetište sa sjeverne i južne strane prigrađene su kapele Prikazanja Marijina („Šegina kapela“) i Marije Snježne („Baćina kapela“), a zapadno od crkve, pred starim portalom, 1527.godine podignut je zvonik.
Zbog proširenja prostora za vjernike, do radikalnih pregradnji dolazi 1585. godine. Ovom reorganizacijom staro je gotičko svetište svođeno križno rebrastim svodom preuređeno u kapelu Bogorodice od Ružarija.Godine 1825. zazidan je stari glavni portal na zapadu, a novi probijen na novouređenom pročelju na jugu. Današnji kompleks župne crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije, osim same crkve, čine kapela Sv. Marije Male, zvonik i zgrada „Desetinec“ u kojoj je smještena galerija.
Tijekom istražnih i zaštitnih radova koji se od 2008. g. provode u svetištu i kapeli Bogorodice od Ružarija otkriveni su brojni tragovi gotičke i renesansne faze gradnje.
Lokacija: Vrbnik, Vrbnik
Klasifikacija: sakralno-profana graditeljska baština
Vrijeme nastanka: 14. st. do 20. st.
Oznaka kulturnog dobra: P-5113
Vrsta: nepokretno kulturno dobro – pojedinačno
Pravni status: preventivno zaštićeno kulturno dobro
Kulturno-povijesna cjelina naselja Vrbnika
Urbana cjelina na sjeveroistočnoj obali otoka Krka. Srednjovjekovno naselje razvija se na mjestu prapovijesne gradine, na uzvisini ponad mora, nasuprot Vrbničkom polju. Na rubu polja ruševine su utvrde Gradec koja se prema legendi smatra matičnim gradom obitelji Frankopan. Vrbnik se prvi put spominje godine 1100. kao jedan od značajnijih frankopanskih kaštela. Unutar nekadašnjih bedema, uske se uličice koncentriraju oko dva žarišta – crkvenoga i pučkoga trga, a povijesne građevine nose gotičke i renesansne stilske osobine. Na glavnom su trgu župna crkva sv. Marije iz 15. i 16. st., gradska loža i Knežev dvor, a pučki je trg uz gradska vrata gdje se nalazila bratimska kuća sv. Ivana.
Lokacija: Vrbnik
Klasifikacija: kulturno-povijesna cjelina
Vrijeme nastanka: 1100. god.
Oznaka kulturnog dobra: Z-2698
Vrsta: nepokretno kulturno dobro – kulturno – povijesna cjelina
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Nekadašnja crkva sv. Nedjelje
Nekadašnja crkva sv. Nedjelje nalazi se na sjevernom rubu Vrbničkoga polja, uz put koji iz Vrbnika vodi Prema Dobrinju i Krku. Ova jednostavna gradnja pravokutnoga tlocrta nema posebne, vanjske ili unutarnje raščlambe svetišta. Početkom XX. st. crkva je pokrivena betonskom pločom no u njezinoj je unutrašnjosti, nad pobočnim ziđem, sačuvana stopa prvotnoga svoda. Glagoljski natpis iz 1445. godine uzidan na pročelju crkve uz dataciju spominje i majstora-graditelja Mihovila.
Lokacija: Vrbnik
Klasifikacija: sakralna graditeljska baština
Oznaka kulturnog dobra: Z-2484
Vrsta: nepokretno kulturno dobro – pojedinačno
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Oltar sv. Ivana Krstitelja u crkvi sv. Ivana Krstitelja
Drvorezbareni pozlaćeni glavni oltar u crkvi sv. Ivana Krstitelja na groblju u Vrbniku. Spomenut je prvi puta u vizitacijama 1565. godine. Vodoravno je podijeljen u dva dijela, sa po tri niše svaki. U središnjim nišama prikazani su sv. Ivan Krstitelj kako krsti Krista, dolje, te BDM s Djetetom gore. Bočno je smješten po jedan svetački lik. Oltar je najvjerojatnije nastao u XV. stoljeću kao rad domaćeg majstora.
Lokacija: Vrbnik
Klasifikacija: sakralni/religijski predmeti
Vrijeme nastanka: 15. st.
Oznaka kulturnog dobra: Z-5273
Vrsta: pokretno kulturno dobro – pojedinačno
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Ruralna cjelina Risika – Glavica
Ruralna cjelina Glavica obuhvaća zaseok Glavicu s užim neposrednim okolišem. Nalazi se na prostoru cjeline Paprata, kao zasebna prostorna jedinica, te prezentira organizaciju ruralnog prostora otoka Krka u 15/16. st.. Sastoji se od više kućišta s kamenim stambenim i gospodrskim objektima manjih tlocrtnih površina, pokrivenih kanalicom, odnosno biljnom građom. Naseljem dominira gospodarski objekt građen kamenom u suho, mošuna, koji dokazuje gospodarsku ratarsko-stočarsku funkciju naselja
Lokacija: Risika
Klasifikacija: kulturno-povijesna cjelina
Vrijeme nastanka: 15. st. do 16. st.
Oznaka kulturnog dobra: RRI-0397-1976.
Vrsta: nepokretno kulturno dobro – kulturno – povijesna cjelina
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Stambeni objekt s gospodarskim okolišem
Glavna zgrada je stambena, izgrađena od kamena na dva poda, s dvostrešnim krovom, kamenom terasom i stepeništem, te izbočinom za krušnu peć uz ognjište. Uz ovu zgradu nalaze se gospodarski objekti: mošuni od suhozida pokriveni biljnom građom, te guvno, povišeni kameni prostor za vršenje žita. Uz zgradu se nalazi i ruševni objekt stambenog tipa. Sve zgrade zajedno s okućnicom čine reprezentativan prostor predajne i funkcionalne organizacije ruralnog sklopa otoka Krka iz vremena 18/19. stoljeća, koja na jadranskom priobalju kontinuira još od slavenskih i predslavenskih kulturnih slojeva.
Lokacija: Risika
Klasifikacija: profana graditeljska baština
Vrijeme nastanka: 18. st. do 19. st.
Oznaka kulturnog dobra: RRI-0376-1975.
Vrsta: nepokretno kulturno dobro – pojedinačno
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Suknja
Suknja, sekundarno tesnek, izrađena je od bedene, domaćeg vunenog tkanja crne boje izrađena je početkom 19. stoljeća.
Lokacija: Vrbnik
Klasifikacija: etnografska građa
Vrijeme nastanka: 19. god.
Oznaka kulturnog dobra: RRI-39
Vrsta: pokretno kulturno dobro – pojedinačno
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Zbirka etnografskih predmeta
Etnografska zbirka predmeta i detalja stare vrbničke narodne nošnje iz 19. st., e“ sastoji se od 13 izložaka – narodnih nošnji.
Lokacija: Vrbnik
Klasifikacija: etnografska građa
Vrijeme nastanka: 19. st.
Oznaka kulturnog dobra: RRI-7
Vrsta: pokretno kulturno dobro – zbirka
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Povratak na vrh
Nadležni konzervatorski odjel: Konzervatorski odjel u Rijeci
Kontakt adresa KO: Užarska 26, 51000 Rijeka
Telefon: 051/ 311-300
Koje popuste možete ostvariti prilikom vožnje autobusom? Što ako ne iskoristite povratnu kartu? Provjerite u članku Popusti na putovanje autobusomNe vidite cijenu autobusne karte?
Korisni savjeti za putovanje autobusom
Izreke, misli, aforizmi i puno Murphyjevih zakona o putovanju
Vicevi o putovanju
Izazov: možete li točno odgovoriti na ovih 12 pitanja o Hrvatskoj? Kviz Hrvatska