Pred vama je najdetaljniji vodič kroz znamenitosti Županje. Kulturno-povijesnu baštinu na području grada Županja sačinjava 14 kulturnih dobara. 5 dobara pripadaju kategoriji profana graditeljska baština, 4 dobra pripadaju kategoriji arheološka baština, 1 dobro pripada kategoriji sakralna graditeljska baština, 1 dobro pripada kategoriji muzejska građa, 1 dobro pripada kategoriji glazbeni instrument, 1 dobro pripada kategoriji arheološka građa, a 1 dobro pripada kategoriji sakralni/religijski predmeti.
Znamenitosti grada Županja – kulturnu i povijesnu baštinu Županje sačinjavaju:
- “Agencija” – Zgrada muzeja, Savska 3
- Arheološko nalazište “Crne njive”
- Arheološko nalazište “Dubovo”
- Arheološko nalazište “Šlajs, Poloj, Savica”
- Arheološko nalazište “Velika greda – Lazine”
- Crkva sv. Ivana Krstitelja
- Inventar crkve sv. Ivana Krstitelja
- Kuće Nemec
- Nekadašnji Graničarski čardak – sada Zgrada muzeja
- Orgulje u crkvi Mučeništva sv. Ivana
- Zavičajni muzej Stjepana Grubera – Arheološka zbirka
- Zavičajni muzej Stjepana Grubera – Zbirka radničkog pokreta i NOB
- Zgrada bivše Osnovne škole, Bana J.Jelačića/Veliki kraj
- Zgrada suda
“Agencija” – Zgrada muzeja, Savska 3
Podignuta je 1844. Do 1918. služi kao pristanišna zgrada s pristaništem na parobrodskoj liniji Sisak-Zemun.Od 1977. koristi je muzej, gdje se danas nalazi Etnološki odjel. Jedini je sačuvani primjerak gradnje ovog tipa u skromnom historicističkom stilu. Slobodnostojeća prizemnica je pravokutnog tlocrta. Uzdužno i glavnim pročeljem položena je prema rijeci. Pročelja su raščlanjena plitkim lezenama i horizontalom vijenca, koji odjeljuju polja fasade i segmentno završene prozore. Dekoracija pročelja izvedena je u fasadnoj opeci. Zgrada je pokrivena drvenim četveroslivnim krovištem s biber crijepom.
Lokacija: Županja, Savska 3
Klasifikacija: profana graditeljska baština
Vrijeme nastanka: 1844. god.
Oznaka kulturnog dobra: Z-3947
Vrsta: nepokretno kulturno dobro – pojedinačno
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Arheološko nalazište “Crne njive”
Arheološko nalazište “Crne njive“ smješteno je u jugoistočnom dijelu naselja Županja na blago povišenom zemljištu. Otkriveni su nalazi prapovijesnog arheološkog materijala iz razdoblja mlađeg željeznog doba – latena. Toponim “Crne njive“ upućuje na postojanje arheološkog nalazišta jer se na površini nalazi kulturni sloj crne boje. Nalazište ima znanstveni, kulturni i odgojno – obrazovni značaj jer dosadašnji nalazi govore u prilog postojanju znatnog potencijala za buduće izučavanje, prezentaciju i korištenje.
Lokacija: Županja
Klasifikacija: arheološka baština
Vrijeme nastanka: 400 god.p.n.e. do 1. god.
Oznaka kulturnog dobra: Z-5488
Vrsta: nepokretno kulturno dobro – pojedinačno
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Povratak na vrh [adrotate group=”1″]
Arheološko nalazište “Dubovo”
Arheološko nalazište “Dubovo“ nalazi se na području grada Županje. Nalazište je smješteno na terenu neznatno povišenom u odnosu na okoliš. Zavičajni muzej Stjepana Grubera Županja proveo je arheološka istraživanja tijekom 2000.g. Otkriveni su jamski objekti naseobinskih karakteristika te velika količina pokretnog keramičkog i litičkog materijala. Glavnina nalaza pripada kasnom brončanom dobu, premda su prisutni i nalazi kasnoeneolitičkih te rano i srednjebrončanodobnih karakteristika. Nalazište ima znanstveni, kulturni i odgojno – obrazovni značaj jer dosadašnji nalazi govore u prilog postojanju znatnog arheološkog potencijala za buduće izučavanje, prezentaciju i korištenje tog lokaliteta.
Lokacija: Županja
Klasifikacija: arheološka baština
Vrijeme nastanka: 1300 god.p.n.e. do 800 god.p.n.e.
Oznaka kulturnog dobra: Z-4706
Vrsta: nepokretno kulturno dobro – pojedinačno
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Arheološko nalazište “Šlajs, Poloj, Savica”
Arheološko nalazište “Šlajs, Poloj, Savica“ smješteno je na jugozapadnom dijelu savske obale uzvodno od Županje prema Štitaru. Otkriveni su ostatci prapovijesnog naselja u dva odvojena kulturna sloja. Arheološka istraživanja provedena su 1976. godine. Starije naselje datirano je u srednje brončano doba, a mlađe u prijelaz kasnog brončanog u starije željezno doba. Nalazište ima znanstveni, kulturni i odgojno – obrazovni značaj jer dosadašnji nalazi govore u prilog postojanju znatnog potencijala za buduće izučavanje, prezentaciju i korištenje.
Lokacija: Županja
Klasifikacija: arheološka baština
Vrijeme nastanka: 1550 god.p.n.e. do 800 god.p.n.e.
Oznaka kulturnog dobra: Z-4974
Vrsta: nepokretno kulturno dobro – pojedinačno
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Tražite smještaj? >>>Provjerite ponudu i rezervirajte odmah!
Pogodnost za više od 100.000 putnika >>>Za 9,95 eura mjesečno ovim javnim prijevozom neograničeno po cijeloj Hrvatskoj
Arheološko nalazište “Velika greda – Lazine”
Arheološko nalazište “Velika greda – Lazine“ nalazi se sjeveroistočno od naselja Županja. Radi se o prapovijesnom lokalitetu na ravnom terenu. Manje sondiranje provedeno je 1978.g. Pronađeni su nalazi ulomaka keramike, mikrolitskih kamenih predmeta, nožići, strjelice, šila i iverje te kućni lijep i poluobrađeni kameni predmeti. Nalazi potvrđuju postojanje lokaliteta naseobinskog karaktera koji je kontinuirano postojao od neolitika – starčevačka kultura, do kasnog brončanog doba. Nalazište ima znanstveni, kulturni i odgojno – obrazovni značaj jer dosadašnji nalazi govore u prilog postojanju znatnog potencijala za buduće izučavanje, prezentaciju i korištenje
Lokacija: Županja
Klasifikacija: arheološka baština
Vrijeme nastanka: 6250 st.p.n.e. do 800 st.p.n.e.
Oznaka kulturnog dobra: Z-5578
Vrsta: nepokretno kulturno dobro – pojedinačno
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Crkva sv. Ivana Krstitelja
Sagrađena je 1800. u duhu kasno barokne arhitekture kao jednobrodna građevina s trostranom apsidom, katnom sakristijom uz sjeverno pročelje i zvonikom uz glavno pročelje. Glavni portal smješten je u uvučenom polju blago istaknutog rizalita, omeđenog dvojnim pilastrima.Visoka atika je valovite linije, s upuštenim poljima, timpanonom i polukružno završenim prozorom.Kapa zvonika ima oblik vitke lukovice s lanternom. Na uglovima su ukrasne klasicističke vaze. Bočna pročelja jednostavno su obrađena, podjeljena lezenama.Lađa je zasvedena baldahinskim svodom s pojasnicama a svetište polukupolom s pet dubokih susvodnica. Prostor iznad kora koji nose četiri masivna stuba, presvođen je križnim svodom.
Lokacija: Županja, Veliki kraj 047
Klasifikacija: sakralna graditeljska baština
Vrijeme nastanka: 1800. god.
Oznaka kulturnog dobra: Z-1186
Vrsta: nepokretno kulturno dobro – pojedinačno
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Inventar crkve sv. Ivana Krstitelja
Nastaje u 19. st. s odlikama barokno- klasicističke umjetnosti. Čine ga četiri bočna oltara: oltar Blažene Djevice Marije, oltar Srca Isusovog, oltar sv. Antuna, oltar sv. Josipa. Pobočni oltari Blažene Djevice Marije i sv. Josipa imaju zidani stipes, drveni, polikromiran retabl s kipovima, ukrašen stubovima, pilastrima, zupcima i volutama. Drveni oltar Presvetog Srca Isusovog iz 1900., tirolskog tipa, ima stipes sa stupićima i reljefima, retabl s volutama, medaljonima i kipom u niši. Oltar sv. Antuna potječe oko 1920., a drvene orgulje na koru iz 1899.
Lokacija: Županja
Klasifikacija: sakralni/religijski predmeti
Vrijeme nastanka: 19. st. do 20. st.
Autor: Radionica Heferer, izrada orgulja (19 st.)
Oznaka kulturnog dobra: Z-5121
Vrsta: pokretno kulturno dobro – zbirka
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Kuće Nemec
Dvije kuće na istoj čestici, sagrađene jedna uz drugu u užem središtu grada kao stambene zgrade.Jedna je kuća katnica, podignuta u I pol. 19. st. s karakteristikama klasicizma provincijskog tipa, a druga je prizemnica nešto starija.U prizemnici je bio „Radnički dom“ 1919. s čitaonicom i knjižnicom te su se u njoj održavali radnički sastanci i skupštine, dok je u katnici radio županjski fotograf Emil Nemec, čija je ostavština sačuvana(stari fotoaparati i atelje s komorom za razvijanje filmova). Katnica ima pravokutni tlocrt, a prizemnica L tlocrt. Glavne prostorije obiju kuća imaju ravne stropove i drvene podove.Sačuvana je zidana peć, otvoreno ognjište, ledara te izvorna vanjska stolarija.
Lokacija: Županja, Veliki kraj 5
Klasifikacija: profana graditeljska baština
Vrijeme nastanka: 19. st.
Oznaka kulturnog dobra: Z-6092
Vrsta: nepokretno kulturno dobro – pojedinačno
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Nekadašnji Graničarski čardak – sada Zgrada muzeja
Izgrađen je uz Savu kao slobodnostojeća građevina kvadratičnog tlocrta s prigrađenim dijelom uz sjeverozapadni dio. Građen je u 18. st., a kasnije adaptiran. Sve prostorije imaju ravan strop. Zgrada je građena opekom i drvetom. Po obodu prvog kata ističe se drvena natkrivena galerija sa stupovima, krovište četverostrešno, pokriveno biber crijepom. Nekadašnji graničarski čardak, sada zgrada Muzeja u Županji, bez obzira na adaptaciju, očuvao je odlike ove vrste graničarske arhitekture i posljednji je očuvan čardak na području Posavine.
Lokacija: Županja, Savska 3
Klasifikacija: profana graditeljska baština
Vrijeme nastanka: 18. st.
Oznaka kulturnog dobra: Z-1187
Vrsta: nepokretno kulturno dobro – pojedinačno
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Orgulje u crkvi Mučeništva sv. Ivana
Ubrajaju se među najkvalitetnija ostvarenja domaće tvrtke Heferer. Građene su 1899. godine kao 170 opus, a i danas su dobro čuvane, kvalitetne zvučnosti i u upotrebi. Orgulje su mehaničkog sistema s dvanaest registara, s manualom i pedalom. Opseg je manuala C-f3, a pedala C-d1. Kućište je komponirano s centralnim tornjem, povišenim i završenim raskinutim zabatom s dekorativnom lirom u sredini. Niži bočni tornjevi ukrašeni su nad vijencem lisnatim volutama i plamenim vazama. Rezbarene zavjese nad sviralama zamijenile su profilirane trokutne uklade. Kućište je prebojano smeđe imitirajući strukturu drveta, dok je plastična dekoracija pozlaćena.
Lokacija: Županja
Klasifikacija: glazbeni instrument
Vrijeme nastanka: 1899. god.
Autor: Trvtka Heferer
Oznaka kulturnog dobra: Z-4286
Vrsta: pokretno kulturno dobro – pojedinačno
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Zavičajni muzej Stjepana Grubera – Arheološka zbirka
Arheološka zbirka kronološkim slijedom predstavlja svjedočanstva življenja na području županjske Posavine, od prapovijesti, preko antike, do razvijenog i kasnog srednjeg vijeka. Najveći dio predmeta potječe s arheoloških rekognosciranja, sondiranja ili sustavnih istraživanja, a manji dio je darovan ili otkupljen. Zbirka je podijeljena prema povijesnim periodima u paleontološku zbirku, predhistorijsku, antičku i srednjevjekovnu zbirku. Oformljena je od poklona arheologa amatera iz Županje. Broji oko 4050 predmeta.
Lokacija: Županja
Klasifikacija: arheološka građa
Vrijeme nastanka: 6000 god.p.n.e. do 1499. god.
Oznaka kulturnog dobra: ROS-60-1975
Vrsta: pokretno kulturno dobro – muzejska grada
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Zavičajni muzej Stjepana Grubera – Zbirka radničkog pokreta i NOB
Cjelokupni fond zbirke vezan je za noviju revolucionarnu prošlost i povijest županjskog kraja te sadrži dokumente, karte, fotodokumentaciju, materijalne priloge. Zbirka broji oko 1000 predmeta, a zaštićena je kao kulturno dobro 1984. godine.
Lokacija: Županja
Klasifikacija: muzejska građa
Vrijeme nastanka: 20. st.
Oznaka kulturnog dobra: ROS-135-1984
Vrsta: pokretno kulturno dobro – muzejska grada
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Zgrada bivše Osnovne škole, Bana J.Jelačića/Veliki kraj
Jednokatnica je izgrađena za vojne potrebe u I. polovini 19. st. da bi krajem istog stoljeća dobila novu namjenu kao škola. Ugaona slobodno stojeća zgrada, pravokutnog tlocrta, situirana je na raskrižju ulice Veliki Kraj i ulice B.J.Jelačića. Izgrađena je opekom, ima krov na četiri vode, pokriven biber crijepom. U zgradu se ulazi kroz veći oslikani ulazni hol, natkriven baldahinskim svodom. Prostorije u prizemlju su svođene, a na katu imaju ravan strop. S dvorišne strane, zgrada u centralnom dijelu ima manji aneks koji završava zabatom. Simetričnim arhitektonskim oblikovanjem pročelja predstavlja najvrjedniji objekt klasicističke arhitekture na području općine Županja.
Lokacija: Županja, Bana J.Jelačića/Veliki kraj
Klasifikacija: profana graditeljska baština
Vrijeme nastanka: 19. st.
Oznaka kulturnog dobra: Z-1188
Vrsta: nepokretno kulturno dobro – pojedinačno
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Zgrada suda
Prvobitno je bila kuća trgovačke obitelji Brunschmidt koja se doselila u Županju sredinom 19. st., a sredinom 20. st. postaje zgrada Općinskog suda. Stilski je oblikovana u duhu kasnog historicizma.Ulična zgrada „T“ tlocrta sastoji se od podruma, prizemlja i kata. Dekorativnog je uličnog pročelja s nizom dekorativnih elemenata: horizontalnim plohama koje nad nadvojima prelaze u vertikalne, vijencima koji odvajaju etaže, nizom s konzolicama te trakama sa zupcima. U nadozidu se nalaze ukrasne odzrake. Obje etaže imaju rastvorene polukružne prozorske otvore, a na krajevima bifore. Bočni je ulaz u zgradu zaključen polukružnim lukom i zatvoren drvenim dvokrilnim vratima.U unutrašnjosti se nalazi dvokrako stubište s lijevanom ogradom, stubišni prostor dekoriran pilastrima, vijencima te lezenama. Podrum i prizemlje natkrivaju pruski svodovi, a kat drveni grednici.
Lokacija: Županja, Veliki kraj 48
Klasifikacija: profana graditeljska baština
Vrijeme nastanka: 19. st. do 19. st.
Oznaka kulturnog dobra: P-4933
Vrsta: nepokretno kulturno dobro – pojedinačno
Pravni status: preventivno zaštićeno kulturno dobro
Povratak na vrh
Nadležni konzervatorski odjel: Konzervatorski odjel u Vukovaru
Kontakt adresa KO: Olajnica 19/II, 32000 Vukovar
Telefon: 032/ 443-203
Koje popuste možete ostvariti prilikom vožnje autobusom? Što ako ne iskoristite povratnu kartu? Provjerite u članku Popusti na putovanje autobusomNe vidite cijenu autobusne karte?
Korisni savjeti za putovanje autobusom
Izreke, misli, aforizmi i puno Murphyjevih zakona o putovanju
Vicevi o putovanju
Izazov: možete li točno odgovoriti na ovih 12 pitanja o Hrvatskoj? Kviz Hrvatska