Na području grada Nova Gradiške nalazi se 12 kulturnih dobara. 3 dobra pripadaju kategoriji sakralna graditeljska baština, 2 dobra pripadaju kategoriji muzejska građa, 2 dobra pripadaju kategoriji sakralni/religijski predmeti, 1 dobro pripada kategoriji arheološka baština, 1 dobro pripada kategoriji glazbeni instrument, 1 dobro pripada kategoriji profana graditeljska baština, 1 dobro pripada kategoriji kulturno-povijesna cjelina, a 1 dobro pripada kategoriji memorijalna baština.
Sva dobra grada Nova Gradiške:
- Arheološko nalazište Slavča Crkva Bezgrešnog začeća Blažene Djevice MarijeCrkva sv. TerezijeGradski muzej Nova Gradiška – muzejska građaGradski muzej Nove Gradiške- zbirka Radnički i NOB pokretInventar crkve Bezgrešnog začeća Blažene Djevice MarijeKapela Svih Svetih u Prvči (groblje u Novoj Gradiški)Kulturno-povijesna cjelina grada Nova GradiškaNadgrobni spomenik obitelji pl. Lobe na istočnom dijelu gradskog groblja Nova GradiškaOltarna pala sv. Terezije Avilske iz crkve sv. Terezije Avilske u Novoj GradiškiOrgulje u crkvi sv. TerezijeZgrada muzeja, Trg kralja Tomislava 7
Arheološko nalazište Slavča
Nalazište iz razdoblja kasnog neolitika, ranog, srednjeg i kasnog eneolitika smješteno je na južnim padinama istoimenog brda koje se prostire na južnim obroncima Psunjskog gorja. Arheološkim istraživanjima od 1997. do 2009. godine, pronađeni su naseobinski horizonti brezovljanskog tipa sopotske kulture, klasičnog tipa sopotske kulture te kostolačke i vučedolske kulture.
Lokacija: Nova Gradiška
Klasifikacija: arheološka baština
Vrijeme nastanka: 54 st.p.n.e. do 25 st.p.n.e.
Oznaka kulturnog dobra: Z-3876
Vrsta: nepokretno kulturno dobro – pojedinačno
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Crkva Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije
Crkva Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije izgrađena je 1829. godine kao župna crkva na južnoj strani gradskog trga. Jednobrodna je građevina s užim svetištem, trostrano zaključenim, te katnom sakristijom uz zapadni zid apside. Fasadni plašt crkvenog broda i svetišta razveden je vertikalno i horizontalno plitkim pilastrima i vijencima. Reprezentativno pročelje bogato je klasicistički dekorirano. Četiri pilastra dijele pročelje na tri dijela, od kojih središnji s glavnim ulazom nadvisuje luneta. Zvonik je okrunjen lukovicom sa dekorativnom plastikom. Crkveni brod je nadsvođen češkim kapama.
Lokacija: Nova Gradiška, Trg kralja Tomislava
Klasifikacija: sakralna graditeljska baština
Vrijeme nastanka: 1829. god.
Oznaka kulturnog dobra: Z-1285
Vrsta: nepokretno kulturno dobro – pojedinačno
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Povratak na vrh [adrotate group=”1″]
Crkva sv. Terezije
U kronici franjevačkog samostana u Cerniku, zabilježeno je da je temeljni kamen za crkvu sv. Terezije postavljen i blagoslovljen 15. lipnja 1756. godine. Crkva je jednobrodna građevina sa poligonalnom apsidom i zvonikom neznatno izvučenim u odnosu na os glavnog pročelja. Uz zapadno pročelje nalazi se sakristija. Zvonik je zaključen robustnom krovnom nadogradnjom, bočno poduprt dvostrukim trokutastim rudimentima zabata od kojih su gornji blago izvijeni, a donji meko stlačeni i uvijeni.
Lokacija: Nova Gradiška, Trg Kralja Tomislava
Klasifikacija: sakralna graditeljska baština
Vrijeme nastanka: 1756. god.
Oznaka kulturnog dobra: Z-1286
Vrsta: nepokretno kulturno dobro – pojedinačno
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Gradski muzej Nova Gradiška – muzejska građa
Zaštićena muzejska građa Gradskog muzeja Nova Gradiška obuhvaća Zbirku Ive Kerdića i Zbirku odlikovanja, medalja, plaketa i značaka. Zbirka Ive Kerdića osim male kolekcije osobnih predmeta sadrži medalje i plakete jednoga od najpoznatijih hrvatskih medaljera i kipara Ive Kerdića (1881. – 1953.), rođenoga u obližnjem Davoru. Ime I. Kerdića bilo je utkano u naziv ustanove sve do 1999. godine. Od osnutka muzejske ustanove pa sve do danas, putem otkupa i donacija nastala je zbirka koja trenutno broji 29 njegovih djela. Najvrijednija djela u zbirci su medalja „Petar Dobrović“ iz 1921. god., te skulpturalni prikaz dječje glave „Vidica“ (1916. god.).
Zbirka odlikovanja, medalja, plaketa i značaka značajan je zbir medalja i plaketa vrsnih hrvatskih umjetnika koji su se okušali i u medaljarstvu – Ivana Jegera, Antuna Babića, Brane Crlenjaka, V. Marenića, Rudolfa Valdeca, Roberta Frangeša Mihanovića, Želimira Janeša, Vanje Radauša.
Tražite smještaj? >>>Provjerite ponudu i rezervirajte odmah!
Pogodnost za više od 100.000 putnika >>>Za 9,95 eura mjesečno ovim javnim prijevozom neograničeno po cijeloj Hrvatskoj
Lokacija: Nova Gradiška
Klasifikacija: muzejska građa
Oznaka kulturnog dobra: Z-5526
Vrsta: pokretno kulturno dobro – muzejska grada
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Gradski muzej Nove Gradiške- zbirka Radnički i NOB pokret
Gradski Muzej Nove Gradiške čuva zbirku radničkog i narodno-oslobodilačkog pokreta koja je tematski vezana za vrijeme 2. svjetskog rata na novogradiškom području. Zbirka je zaštićena kao kulturno dobro 1984. godine.
Lokacija: Nova Gradiška
Klasifikacija: muzejska građa
Vrijeme nastanka: 1971. god.
Oznaka kulturnog dobra: ROS-138-1984. od 21.5.1984.
Vrsta: pokretno kulturno dobro – muzejska grada
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Inventar crkve Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije
Inventar župne crkve Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije, datira iz druge polovice 19. st. Glavni oltar u svetištu, bočni oltari Gospe Lurdske i sv. Ivana Nepomuka tiroloskog su tipa. Od cjelovitog crkvenog mobilijara posebno se ističe slika sv. Stjepana Kralja na lijevom bočnom zidu crkve, rad Leopolda Kupelweisera iz 19. st. izuzetno vrijedno djelo s prijelaza iz klasicizma u romantizam. Zidni oslik u luneti svetišta crkve (Sv. Trojstvo), ikonografska kompozicija na zidu kora s prikazom sv. Cecilije i Davida uključujući i kompoziciju dva anđela rad su slikara Celestina Medovića.
Lokacija: Nova Gradiška
Klasifikacija: sakralni/religijski predmeti
Vrijeme nastanka: 19. st.
Oznaka kulturnog dobra: Z-1358
Vrsta: pokretno kulturno dobro – zbirka
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Kapela Svih Svetih u Prvči (groblje u Novoj Gradiški)
Kapela Svih Svetih, jednobrodna je preoblikovana srednjovjekovna građevina, zaključena apsidom i zvonikom ukomponiranim u zapadno pročelje. Izvorno manja romanička crkva s apsidom podignuta je u 13. stoljeću na posjedu plemića braće Petra i Ivana Borića, potomaka Borića bana. Nakon odlaska Turaka, starija romanička crkva obnavlja se na početku 18. stoljeća, kada se oko nje ustrojava groblje. Druga obnova uslijedila je polovicom 18. stoljeća, nakon što je stradala u potresu. Postojeći arhitektonski volumen kapela je zaprimila 1810. godine u sklopu barokno-klasicističke obnove. Zvonik je zaključen piramidalnom kapom. Kapela je zidana kamenom lomljenjakom i opekama srednjovjekovnih i baroknih dimenzija. Pročelja su jednostavno oblikovana s uglovnim lezenama i žbukanim prozorskim okvirima. Pored grobljanske kapele Svih Svetih, povijesnim značenjem, oblikovanjem arhitektonskog volumena, razradom detalja, stilsko morfološkim karakteristikama, te ponajprije zanatskom izvedbom na razini umjetničkog obrta, ističe se grobnica istaknute novodgradišćanske obitelji Lobe, koja posjeduje memorijalnu i estetsko-umjetničku vrijednost.
Lokacija: Prvča
Klasifikacija: sakralna graditeljska baština
Vrijeme nastanka: 13. god. do 19. god.
Oznaka kulturnog dobra: Z-6066
Vrsta: nepokretno kulturno dobro – pojedinačno
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Kulturno-povijesna cjelina grada Nova Gradiška
Grad Nova Gradiška, planski je izgrađen u 18. stoljeću. Prostor je izabrao pukovnik Fridrich Shmidt 1. svibnja 1748. po kojem se u početku zvao Fridrichsdorf. Od 1750. počinje se nazivati Nova Gradiška. Grad je u ravnici, u podnožju Psunja, uz potok Šumetlicu. U središtu naselja sijeku se dva važna puta, „krajiška cesta“ i cesta za Cernik i Požegu. Za plan je karakterističan središnji trg i blokovi. Arhitektura je u duhu kasnobaroknog klasicizma. U 19. st. podižu se građanske historicističke katnice na mjestu vojnokrajiških stambenih kuća. Urbana matrica Nove Gradiške svojom pravilnom prostornom organizacijom značajno je urbanističko ostvarenja iz razdoblja baroka u Hrvatskoj.
Lokacija: Nova Gradiška
Klasifikacija: kulturno-povijesna cjelina
Vrijeme nastanka: 18. st.
Oznaka kulturnog dobra: Z-2344
Vrsta: nepokretno kulturno dobro – kulturno – povijesna cjelina
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Nadgrobni spomenik obitelji pl. Lobe na istočnom dijelu gradskog groblja Nova Gradiška
Nadgrobni spomenik obitelji pl. Lobe nalazi se u istočnom dijelu groblja Nova Gradiška u polju ID grobno mjesto br. 4. Na gradskom groblju u Novoj Gradiški, svojim arhitektonskim oblikovanjem i umjetničkom izvedbom figuralne plastike posebno se izdvaja nadgrobni spomenik obitelji Dragutina pl. Lobe (1833- 1924.) uglednog novogradišćanskog poduzetnika čija se obitelj bavila proizvodnjom piva. Spomenik je naručio sin Miroslav pl. Lobe nakon smrti svoje majke Paulinne pl. Lobe 1918. Obiteljska grobnica izrađena je od bijelog mramora. Grobnicu okružuje kamena ograda, te na začelju dekorativno ukrašena polukružna niša. Unutar polukružne niše smještena je brončana alegorijska skulptura djevojke u sjedećem stavu. Alegorijska skulptura djevojke odjevena je u haljinu bogate i raskošne draperije, djevojka je desnom rukom naslonjena na vazu, a u lijevoj ruci drži cvijeće. Cjeloviti sklop nadgrobnog spomenika obitelji pl. Lobe djelo je akademskog kipara Ivana Rendića (1849-1832.) i pripada opusu njegovih nadgrobnih spomenika i alegorijskih skulputura koje su u značajnoj mjeri obilježile njegovo umjetničko stvaralaštvo.
Lokacija: Nova Gradiška
Klasifikacija: memorijalna baština
Vrijeme nastanka: 1918. god.
Autor: Ivan Rendić
Oznaka kulturnog dobra: Z-6563
Vrsta: nepokretno kulturno dobro – pojedinačno
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Oltarna pala sv. Terezije Avilske iz crkve sv. Terezije Avilske u Novoj Gradiški
Oltarna pala sv. Terezije Avilske (lat. Theresia Magna) izvorno je pripadala cjelini glavnog oltara barokne crkve sv. Terezije Avilske u Novoj Gradiški. Barokna crkva sagrađena je u razdoblju od 1756.-1759. kao kapela vojničkog stožera Gradišćanske pukovnije. Godine 1760. osnivanjem župe u Novoj Gradiški vojnička kapela postala je župna crkva. Unutrašnjost barokne crkve bila je opremeljena otmjenim baroknim invetarom od kojih se isticao glavni barokni oltar s oltarnom palom posvećen sv. Tereziji Avilskoj. Njezin kult osobito je bio raširen u Vojnoj Krajini i u sjevernoj Hrvatskoj u vrijeme vladanja austrijske nadvojvotkinje, hrvatsko-ugarske i češke kraljice Marije Terezije ( 1740-1780). Oltarna pala sv. Terezije Avilske veličine 208×122 cm ulje je na platnu koje je vjerojatno nastalo 1759. po završetku i opremanju crkve baroknim inventarom. Oltarna pala obnovljena je 1881. u sklopu cjelovite obnove unutrašnjosti crkve. Tijekom stoljeća i kasnijim dislociranjem glavnog oltara u crkvu Bezgrašnog začeća BDM, oltarna pala izvađena je iz okvira s čime je zadobila mehanička oštećenja i znatna oštećenja gubitka pigmenta kolorita ikonografske kompozicije. U središnjem dijelu ikonografske kompozicije prikazan je lik sv. Terezije Avilske i svjetovni lik donatora. Lik svetice slikan je u stojećem stavu, blago pognute glave u molitvi, odjevena u karmelićansku odjeću. Iznad njezine glave nalazi se golubica iz koje se šire zrake naduhnuća koje obasjavaju lik svetice. Zrake okružuju 3 anđela. U podnožju ikonografske kompozicije naslikana su četiri grba koja su zbog svojih oštećenja djelomično čitljiva.
Lokacija: Nova Gradiška
Klasifikacija: sakralni/religijski predmeti
Vrijeme nastanka: 1759. god.
Oznaka kulturnog dobra: P-4793
Vrsta: pokretno kulturno dobro – pojedinačno
Pravni status: preventivno zaštićeno kulturno dobro
Orgulje u crkvi sv. Terezije
Orgulje, ranije s 14, danas s 11 registara, s 1 manualom i pedalom, bez ranijeg pozitiva u ogradi kora (ostao u župnoj crkvi i ima 3 registra), djelo su Ivana Pumppa iz Osijeka (1850). Godine 1929. prenesene su iz župne crkve u kapelu. Orgulje su mehaničkog sustava s povlačnicama. Opseg je manuala C-f3, a pedala C-a. Najveće su sačuvano djelo poznatog majstora. Prospekt je peterodijelan, s konveksnim i konkavnim površinama. Pilastri koji razdvajaju polja sa sviralama ukrašeni su plastičnim trakama. Finoćom obrade ističu se dekorativne, pozlaćene zavjese nad sviralama.
Lokacija: Nova Gradiška
Klasifikacija: glazbeni instrument
Vrijeme nastanka: 19. st.
Autor: Ivan Pumpp
Oznaka kulturnog dobra: Z-3988
Vrsta: pokretno kulturno dobro – pojedinačno
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Zgrada muzeja, Trg kralja Tomislava 7
Zgrada je jedna od najstarijih građevina vojnokrajiške arhitekture, izgrađena polovicom 18. stoljeća na zapadnoj strani pravokutnog trga. Tlocrtna dispozicija, monumentalnost, reprezentativni arkadni trijem sa svodom u obliku čeških kapa, okrenut prema trgu, čine ovu zgradu jedinstvenim primjerom javne barokne arhitekture. Jednokatnica ima oblik pačetvorine s kratkim krilom u sjeverozapadnom uglu zgrade. Katni dio pročelja prema trgu rastvoren je s devet prozorskih osi. Zgrada ima visoko kasnobarokno krovište.
Lokacija: Nova Gradiška, Trg kralja Tomislava 7
Klasifikacija: profana graditeljska baština
Vrijeme nastanka: 18. st.
Oznaka kulturnog dobra: Z-1287
Vrsta: nepokretno kulturno dobro – pojedinačno
Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Povratak na vrh
Nadležni konzervatorski odjel: Konzervatorski odjel u Slavonskom Brodu
Kontakt adresa KO: A. Starčevića 43, 35000 Slavonski Brod
Telefon: 035/ 212-570
Koje popuste možete ostvariti prilikom vožnje autobusom? Što ako ne iskoristite povratnu kartu? Provjerite u članku Popusti na putovanje autobusomNe vidite cijenu autobusne karte?
Korisni savjeti za putovanje autobusom
Izreke, misli, aforizmi i puno Murphyjevih zakona o putovanju
Vicevi o putovanju
Izazov: možete li točno odgovoriti na ovih 12 pitanja o Hrvatskoj? Kviz Hrvatska